V hanácké metropoli se představí příběh Cyrila a Metoděje v netradiční formě

15.09.2015 (15:30) - aktualizováno: 15.09.2015 (23:50)
Olomouc - Ve čtvrtek 17. září ve 14:00 hodin proběhne v nové budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci slavnostní zahájení unikátní výstavy k projektu „Cyril a Metoděj – autentický příběh naší země“, prostřednictvím kterého přibližuje Centrála cestovního ruchu Východní Moravy veřejnosti život a odkaz slovanských věrozvěstů.

Seznámit se životními osudy světců od jejich narození až do konce života, přiblížit nejen místa, kudy při své cestě putovali, přenést se na chvíli do jejich doby – to vše budou mít až do konce září možnost zažít prostřednictvím výstavy na Přírodovědecké fakultě její návštěvníci.

Putovní výstava zahrnuje velkoformátové snímky úspěšného fotografa Davida Bernarda, knižní publikaci o místech putování světců a zachycuje i pasáže originálního divadelního představení, ale především má detailně seznámit veřejnost s projektem Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Ta připravila k letošnímu výročí 1130 let od úmrtí Metoděje unikátní roadshow po čtyřiceti místech v rámci celé České republiky. „Během jednotlivých zastávek přibližujeme lidem nejen významné momenty a přínos Slovanských bratrů, ale také atmosféru velkomoravské doby. A to prostřednictvím historických artefaktů, ukázek starých řemesel a zmiňovaného divadelního představení, které má mezi návštěvníky obrovský ohlas - právě pro jeho srozumitelnost a způsob zpracování příběhu“ říká Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy a dodává: „Především, ale chceme veřejnosti představit a pozvat je na známá i zapomenutá místa spojená s odkazem Cyrila a Metoděje. A také je pozvat k uvědomění si svých křesťanských kořenů, což v této rozeklané době považuji osobně za nejvýznamnější poselství celého našeho projektu.“

Zajímavou motivací právě k výletům do těchto míst je soutěž o unikátní svitek s mapou Velké Moravy vyhotovené na ručním papíře, který mohou lidé získat návštěvou minimálně deseti z nich.

Projekt Cyril a Metoděj, autentický příběh naší země, však přináší kromě poznání a zábavy, také dobrodružství pro zvídavé cestovatele a příznivce geocachingu. Díky speciální aplikaci do mobilního telefonu mohou hledat kešky na významných místech spjatých s odkazem Cyrila a Metoděje podle interaktivní mapy a zapojit se tak do soutěže o atraktivní ceny.

V Olomouci bude unikátní výstava k vidění až do 30. září, a to vždy od pondělí do pátku v době od 9:00 do 17:00 hod.

Partnery projektu Cyril a Metoděj, autentický příběh naší země jsou Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava, z.s.p.o. a Moravskoslezský kraj. Projekt byl spolufinancován z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Podrobnější informace a plán roadshow na www.cmstory.cz.
Autor: mk
 
:: reklama
:: reklama
 
Z rubriky Kultura by Vás také mohlo zajímat:

V Jeseníkách se dotáčely scény pro film o Komenském "Jako letní sníh"

Olomouc - V těchto dnech se v Jeseníkách dotáčely scény pro docudrama o Janu Amosi Komenském "Jako letní sníh". V koprodukci s Českou televizí film natáčí sp... celý článek
 

Originální filmové klapky letos zavítají poprvé do Olomouce

Olomouc - Již 19. ročník projektu Salonu filmových klapek, který je tradiční součástí Zlín Film Festivalu, dorazí začátkem měsíce dubna poprvé také do Olomouce.... celý článek
 
Čtvrtek 18. srpna 2022
svátek má Helena a zítra Ludvík
 
TIP: Vyberte si region (okresní město) či zvolte rubriku zpráv, popř. obojí a uložte do oblíbených. Nastavená URL adresa funguje jako filtr pro Vámi zvolený výběr zpráv.