Partneři projektu CEAD se sešli v Olomouci

14.04.2014 (10:04)
Olomouc - Dne 8. a 9. dubna 2014 proběhlo v Arcidiecézním muzeu v Olomouci mezinárodní setkání partnerů projektu CEAD, který vznikl za podpory Visegrádského fondu.

Na půdě Muzea umění Olomouc se zrodil roku 2008 projekt Středoevropského fóra Olomouc, který se věnuje mapování kulturního dění druhé poloviny 20. století ve střední Evropě. Podporu tomuto projektu vyjádřili i čtyři ministři kultury zemí Visegrádské čtyřky svým podpisem. Předpokládá se vybudování nového důstojného objektu soustřeďujícího pod svou střechou nejen výstavní a konferenční sály, ale i zázemí s depozitáři a badatelským centrem. V rámci těchto snah vznikl i projekt CEAD. Co je to CEAD? Central European Art Database je dynamická internetová databáze, která mapuje kulturní scénu a umělecké projevy zemí Visegrádské čtyřky. Základem je výběr klíčových 36 uměleckých osobností tohoto evropského regionu. Patří mezi ně z polských autorů kupříkladu Magdalena Abakanowicz či Tadeus Kantor, z maďarských například István Nádler, Slovensko zastupuje mezi jinými Alex Mlynárčik nebo Jana Želibská. Českému čtenáři bude zřejmě nejbližší naše scéna, zastoupená Vladimírem Boudníkem, Jiřím Kolářem, Alešem Veselým, Václavem Ciglerem, Milanem Knížákem, Karlem Malichem, Zdeňkem Sýkorou, Ludmilou Padrtovou, Bělou Kolářovou a Magdalenou Jetelovou. Osobnosti byly vybrány s ohledem na klíčové zastoupení proudů v umění druhé poloviny 20. století. Podrobný výzkum tvorby včetně životních osudů směřuje k nalezení společných vazeb mezi jednotlivými zeměmi visegrádského regionu. Ozvláštněním je, kromě prostého přehledu dat s náhledovými obrázky, záznam orální historie jednotlivých umělců.

Zúčastněným organizacím dává CEAD možnost propagace svých sbírkových předmětů a bližší mezinárodní spolupráci. Důležitým cílem pracovního setkání bylo upřesnit formy další spolupráce a rozvíjet silnější odborné propojení jednotlivých oblastí, regionů, institucí.

Na základě materiálů poskytnutých Muzeem umění Olomouc napsala účastnice setkání za GASK- Galerii Středočeského kraje.
Autor: jaho
 
:: reklama
:: reklama
 
Čtvrtek 18. srpna 2022
svátek má Helena a zítra Ludvík
 
TIP: Vyberte si region (okresní město) či zvolte rubriku zpráv, popř. obojí a uložte do oblíbených. Nastavená URL adresa funguje jako filtr pro Vámi zvolený výběr zpráv.